Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ги осуди „ужасните ракетни напади“ кои го потресоа главниот град Киев од раните утрински часови, погодувајќи цивилни области.

– Руските сили притискаат длабоко во Украина, преземајќи ја нуклеарната централа во Чернобил, додека смртоносните битки стигнаа до предградијата на Киев откако руските падобранци го зазедоа аеродромот Гостомел во северозападната периферија на главниот град.

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја е оставена сама да се бори со Русија. „Кој е подготвен да се бори покрај нас? Не гледам никого. Зеленски вели дека најмалку 137 украински „херои“ биле убиени по првиот ден од борбите, а 317 биле ранети, додека тој повикува регрути и резервисти низ целата земја. Тој предупредува дека руски „диверзантски групи“ влегле во Киев и дека тој ќе остане во главниот град иако тој и неговото семејство биле главна цел на Кремљ.

-Министерството за одбрана на Русија соопшти дека нејзините сили „успешно ги завршиле“ своите цели за првиот ден од инвазијата, претходно тврдејќи дека уништиле над 70 украински воени цели, вклучително и 11 аеродроми.

– Бегалци од Украина, меѓу кои и десетици деца, кампуваат во текот на ноќта на железничка станица во соседна Полска каде набрзина се поставуваат прифатни центри.

-Русија ја „елиминираше“ воздушната одбрана на Украина и има целосна воздушна супериорност, но Украина дава силен отпор, според висок западен разузнавач.

– Повеќе од 1.400 антивоени демонстранти се уапсени ширум Русија, вклучително и во Москва и Санкт Петербург, бидејќи тие храбри предупредуваат дека ќе бидат кривично гонети доколку излезат на улица.

– Лидерите на ЕУ се согласија да ја казнат Москва за нејзината инвазија на Украина со „строги“ санкции насочени кон нејзиниот финансиски, енергетски и транспортен сектор.

– Американскиот претседател Џо Бајден претходно најави нови санкции кон Русија, вклучително и замрзнување на имотот на големите банки и прекин на извозот на висока технологија во земјата. Тој вели дека исклучувањето на Москва од меѓународниот банкарски систем SWIFT е исто така „опција“.

– Бајден вели дека нема да испрати американски војници во Украина, туку „ќе ја брани секоја педа од територијата на НАТО“.

– Јапонија, исто така, ја санкционира Русија, таргетирајќи го извозот на полупроводници и финансиските институции, рече премиерот Фумио Кишида