Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на своето обраќање доцна синоќа рече дека руската агресија никогаш не била ограничена на Украина и дека цела Европа е на мета.

Зеленски го повика Западот да воведе целосно ембарго на руските енергетски извори и да и обезбеди на Украина дополнително оружје.

Тој рече дека употребата на сила од страна на Русија е „катастрофа што неизбежно ќе ги погоди сите“.

Истакна дека Украина се подготвува за тешка битка, бидејќи руските сили се распоредени на истокот на земјата.

„Ова ќе биде тешка битка, ние не веруваме во оваа борба и нашата победа. Подготвени сме да се бориме во исто време и да бараме дипломатски начини да ставиме крај на оваа војна“, рече Зеленски.

Украинскиот преговарач Михаил Подољак изјави дека претседателот Зеленски и неговиот руски колега Владимир Путин нема да се сретнат додека Русија не биде поразена на истокот.