Во официјална изјава од американската војска соопштија дека извеле невообичаен лет над Украина, согласно Договорот за отворено небо. Авионот не бил вооружен и имал набљудувачќка мисија.

Целта на летот било да се потврди посветеноста на САД кон Украина откако Русија заплени три украински брода.

Рускиот напад на украинските бродови во Црното Море се опасна ескалација во рамки
провокации и активности – се наведува во соопштението на Пентагон, што го пренесува „Ројтерс“.

САД побараа подобри односи со Русија и истакнаа дека тоа не може да се случи доколку
продолжат, како што се наведува, незаконските и дестабилизирачки акции во Украина и на други
подрачја, се вели во соопштението.