Викторија Нуланд, трето рангирана личност во американската дипломатија се пензионерка, објави Стејт департментот. Многумина ја сметаат за архитект на американската поддршка за Украина, па за време на нејзината служба беше честа мета на критики за нејзините  ставови за Русија .

Таа се најде во центарот на вниманието по разговорот со Џефри Пајт, американскиот амбасадор во Киев, кој заврши на YouTube, во кој таа зборуваше за понудата на тогашниот претседател Јанукович да прифати двајца опозициски лидери во владата како компромис  и да се откаже од премиерската функција за да се смират тензиите.

Позната е  и по извикот „кој ја е.бе ЕУ“ кој стана хит на социјалните мрежи.

Има две деца и е во брак со Роберт Каган, американски неоконзервативен теоретичар и главен критичар на надворешната политика на САД.