Помина една година откако американскиот новинар Еван Гершкович беше приведен во Русија додека беше на известување, а потоа беше обвинет за шпионажа.

Неговата најдобра надеж за ослободување може да биде Вадим Красиков, кој се наоѓа во германски затвор, осуден за егзекуција нарачана од Кремљ.

Во летото 2013 година, во главниот град на Русија беше убиен сопственик на ресторан во Москва.

Мажот со качулка скокнал од велосипедот и двапати ја застрелал жртвата пред да побегне.

Шест години подоцна, прогонетиот чеченски командант, Зелиман Кангошвили, беше убиен во фреквентен берлински парк во морничаво слични околности, застрелан среде бел ден од човек на мотор со пиштол за пригушување Глок 26.

Напаѓачот бил уапсен откако фрлил пиштол и перика во реката Шпре во близина на Рајхстагот, зградата во која се наоѓа германскиот парламент.

Кај берлинскиот атентатор бил пронајден пасош со името „Вадим Соколов“, но властите брзо заклучиле дека сепак тоа не е неговото име.

Ќелавиот, тешко граден маж што го уапсија, всушност, беше Вадим Красиков, руски државјанин со врски со ФСБ, руската безбедносна служба – и главен осомничен за убиство во Москва во 2013 година.