Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје ги опремиле со експлозиви сите складишта за оружје во замрзнатиот регион, вклучително и складиштето за муниција Кобасна.

Магацинот за муниција во Кобасна е најголемото складиште за оружје во Источна Европа и содржи до 20.000 тони оружје и муниција од советската ера.

Во извештаите на Молдавската академија на науките се наведува дека експлозијата би можела да биде силна како атомските бомби фрлени врз Хирошима и Нагасаки.

Во Придњестровје се големите воени магацини кои датираат од времето на Советскиот Сојуз.

За да биде иронијата поголема, на само 2 километри од границата со Украина, има голем воен магацин полн со пушка муниција, артилериски гранати и ракети за повеќе ракетни фрлачи. Исто така, во неколку магацини има многу тенкови Т-64БВ, борбени возила на пешадија БМП-1, 2, БТР 60, 70, БРДМ 1 и 2, возила за следење МТ ЛБ, БТР 50 многу артилерија, хаубица 152 мм Д-44, противтенковски пушки МТ 12 100 мм, противвоздушни пушки КС-19 100 мм, има и повеќецевни ракетни фрлачи од 122 мм, противвоздушни пушки 14,5, 23 и 57 мм, како и П- 12 радари за надзор.

Друг поголем складишен капацитет се наоѓа на 5 километри од украинската граница и се вели дека содржи артилериски боеви глави со нуклеарен врв.