Италија е погодена од третиот бран на пандемија ковид-19: во последните 24 часа, 339 нови жртви на инфекција, а повеќе од 22 000 се новоинфицирани, пренесува агенцијата Анса.

Има повеќе од една четвртина од нови случаи во северниот регион на Ломбардија.

Центарот на регионот Милано ги засили античките мерки, но според физичарот Џорџо Париси, Ломбардија ги заострила ограничувачките мерки со задоцнување од најмалку седум дена.

Медиумите јавуваат дека властите манипулирале со епидемиолошки податоци со цел да го одложат воведувањето на нови ограничувачки мерки.

Меѓу заразените со коронавирус има 35 балерини од миланската „Скала“.

Епидемиолошката состојба во другите региони, исто така, покажува нагло зголемување на случаите на инфекција, а во Кампанија, Пиемонт и Емилија Ромања, бројот на нови инфекции е над 2.000 за еден ден.

Од почетокот на пандемијата „ковид-19“ досега во Италија биле заразени скоро три милиони луѓе, а според проценките, до крајот на оваа недела, бројот на смртни случаи од инфекција ќе надмине сто илјади.