Бројот на загинати во вчерашниот терористички напад близу Москва порасна на 60, а 145 луѓе се ранети.

Одговорноста за нападот во концертната сала „Крокус“ ја презеде Исламска држава, која кажа дека напаѓачите успеале да избегаат но се фатени близу украинската граница.

 

Најмалку четворица напаѓачи пукаа во цивилите во салата пред почетокот на концертот на руската рок група „Пикник“, која требало да настапи пред 6.200 фанови.

Руските истражители кажаа дека се убиени најмалку 60 луѓе, но предупредија дека бројот на мртви би можел да расте.

Последната информација е е дека се упапсени терористите како и возило „Рено“ со кое дошле