Сириската војска соопшти дека во израелските воздушни напади погодена е област во јужното предградие на Дамаск, каде воени дезертери тврдат дека има силно иранско воено присуство.

Во соопштението на сириската војска се вели дека Израел извршил напад од Голанската висорамнина, но се наведува дека е направена само материјална штета. Тоа е втор таков напад за една седмица.