Германскиот канцелар Олаф Шолц доживеа шок на почетокот на посетата на Кина!

Шолц допатува во тридневна посета на Кина на покана на премиерот Ли Кианг, а главна тема на разговор се очекува да бидат се позаострените економски односи меѓу двете земји.

Шолц ја започна својата посета со обиколка на индустрискиот град Чунгкинг, каде што, сепак, само заменик-градоначалникот го пречека меѓу службениците. Кинеската државна телевизија CCTV го прикажа германскиот канцелар како се симнува од својот авион во Чунгкинг, а потоа влегува во автомобил видно лут.

Делегација на германски министри и бизнис лидери ја посетија делумно финансираната компанија од Германија и други локации во огромниот град кој е производствена база за кинеската автомобилска и други индустрии.

Шолц треба да го посети и финансискиот центар на Шангај пред да отпатува за главниот град Пекинг каде ќе се сретне со кинескиот лидер Кси Џинпинг и премиерот Ли Чијанг.

Германските компании како БМВ и Фолксваген се многу зависни од кинескиот пазар, иако поддршката на Пекинг за Русија создава триење со Западот.

Потресна сцена на аеродромот доживеа и германската шефица на дипломатијата Аналена Бербок кога пристигна во Њу Делхи на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20.