Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, Ким Јонг Ун, ги критикуваше тековните воени вежби во Јужна Кореја и ја предупреди новата американска администрација да не „предизвикува смрдеа“ ако сака мир. Нејзината закана следи неколку часа откако Белата куќа соопшти дека се уште не добила одговор на својот пристап до Пјонгјанг.

Ја користиме оваа можност да ја предупредиме новата американска администрација која се обидува да испрати мирис на барут во нашата земја. Ако сакаат да спијат во мир во следните четири години, би било подобро да се воздржат од создавање смрдеа во првиот чекор, рече Ким во изјавата, пренесена од државната новинска агенција КЦНА.