Американскиот сенатор Берни Сандерс изјави дека војната со Иран ќе биде “многупати полоша од војната во Ирак”, откако официјални лица, предводени од советникот за национална безбедност, Џон Болтон, му го претставија на претседателот Доналд Трамп новиот воен план против Исламската Република.

Актуелниот американски секретар за одбрана, Патрик Шанахан, минатиот четврток го објави планот, кој наводно бил ажурирал по наредбите на Болтон, на состанокот на најголемите помошници на националната безбедност на Трамп во врска со пошироката политика кон Иран, објави во понеделникот Њујорк тајмс, цитирајќи неименувани административни функционери.

“Пред шестнаесет години, САД направија една од најлошите грешки во историјата на нашата земја, напаѓајќи го Ирак”, рече во видео обраќање Сандерс кој додаде дека „сега, врз основа на катастрофата што ја помогна да се донесе во Ирак, се чини дека Џон Болтон сака војна во Иран”. “Војна во Иран, според мое мислење, ќе биде многу пати полоша од војната во Ирак”, рече Сандерс.

Сенаторот, исто така, рече дека бил во процес на градење на коалиција во Конгресот за да го принуди претседателот Трамп да побара од Конгресот овластување ако одлучи да оди во војна против Иран.

“Работиме напорно за да видиме дали можеме да добиеме 51 член во американскиот Сенат, како и мнозинство во Претставничкиот дом за да објасниме дека пред претседателот да преземе каква било воена акција во Иран или на кое било друго место, тој мора да побара одобрение од Конгресот “, изјави Сандерс.

Њујорк тајмс објави дека американски официјални претставници се подготвуваат да распоредат до 120.000 војници на Блискиот Исток за да се справат со заканите од страна на Иран.

На прашањето за извештајот за новиот план за Иран, претседателотТрамп рече дека се надева дека нема да мора да планира за тоа”, сепак додава тој „ако го сториме тоа, ние ќе испратиме по ѓаволите уште многу повеќе војници од тоа”.

Државниот секретар Мајк Помпео, исто така, рече дека САД не биле по воена конфронтација со Иран.

“Ние во суштина не бараме војна со Иран”, изјави Помпео во Сочи за време на неговата посета на Русија во вторникот.

Тензиите се зголемија меѓу САД и Иран, откако Вашингтон почна да го намалува извозот на нафта на Техеран на “нула”, и испрати група носачи на авиони, бомбардери, ракетен систем Патриот на Блискиот Исток за да се обиде за да се справи со притисокот врз Техеран.