Александра Толстој откри дека преживеала пекол откако нејзиниот сопруг, рускиот олигарх Сергеј Пугачев, беше обвинет дека ја оштетил Руската Федерација за две милијарди долари.
Грофицата Александар Толстој, внука на познатиот руски писател Лав Толстој, се ожени со Сергеј Пугачев, човек кој во еден момент беше еден од најбогатите и најмоќните Руси, близок соработник на претседателот Владимир Путин, чиј живот преку ноќ се претвори во пекол по кој беше прогласен за предавник.

Неговата судбина, сосема природно, влијаеше врз неговото семејство, а Толстој сега им откри на британските медиуми низ што поминувала кога таа и Пугачев им засметале на фалеле на руската влада, како и како завршил нивниот брак поради тоа.Пугачев сега живее во егзил во Франција и ги прекина сите врски со грофицата.

Со три деца  бевме истерани од лондонската вила вредна 12 милиони фунти, која и припаѓаше на руската држава. После тоа, живеев како номад со месеци, се преселував од пријател на пријател – истакна Толстој.

Таа го обвини поранешниот сопруг дека се обидувал да ја убед да се пресели со него во Франција но таа одбила.

Александра е родена во Англија, но како студент отиде во во Русија и се вљуби во еден од најблиските луѓе на Путин, кој во јавноста веќе беше познат како „банкарот на Путин“. Тоа се случи во 2008 година кога започна нејзината бајка.

Двојката брзо се венча и одлучи да се пресели во британскиот град Челзи, каде што живееше во луксуз.

– Тој ми ја даваше својата кредитна картичка, а јас одев на шопинг, и можев да правам што сакам. Имав приватен авион. Се што требаше да направам беше да ги спакувам куферите и да одам каде што сакам, рече Толстој

Тие поседуваа голем број имоти, вклучувајќи вила од 12 милиони фунти на Херфордши о и на брегот на Карибите, вреден 40 милиони долари.

Меѓутоа, кратко време по пристигнувањето во Британија, Сергеј беше обвинет од Руската Федерација за проневера на стотици милиони долари, а државните кредитори во Москва го гонеа пред британските судови. Олигархот избега во Франција, каде што живее и денес, а во негово отсуство а осуден на две години затвор во 2016 година за кршење на судските наредби поврзани со стотици милиони наводно украдени пари.

Како и повеќето руски тајкуни, Пугачев се стекна со огромно богатство во времето по распадот на СССР, имаше рудници за јаглен, дизајнерски брендови и беше сопственик на една од најголемите руски приватни банки. Тој беше толку близок со Путин што одеа заедно на одмор, а тој не ја одобрил неговата врска со Толстој затоа што таа е родена во Англија.

 Сергеј физички ме нападна, ги заклучи децата во собата и ги стави нашите пасоши во сеф до кој немав пристап. Тогаш нешто се скрши во мене и знаев дека и ние веќе не сме безбедни со него – откри таа и призна дека паднала од живот на висока нога, па скитала со работи спакувани во само неколку патни торби.