Израел објави дека, заедно со своите сојузници, пресретнал огромно мнозинство од повеќе од 300 беспилотни летала и ракети истрелани од Иран врз еврејската држава вчера и дека само мал број ја погодиле израелската територија.

Меѓу погодените цели беше и базата на израелските одбранбени сили (ИДФ) на југот на земјата.

Би-Би-Си наведува дека во овој напад без преседан, Иран за првпат гаѓал цели во Израел директно од своја територија.

Сирени одекнаа низ Израел и силни експлозии одекнаа над Ерусалим додека противвоздушната одбрана соборуваше проектили над градот.

Американскиот претседател Џо Бајден изрази „железна поддршка“ на САД на Израел и додаде дека армијата под негова команда помогнала „да ги собори речиси сите дојдовни беспилотни летала и ракети“.

Иран претходно го предупреди Израел дека ќе биде казнет за воздушен напад на 1 април врз иранскиот конзулат во Сирија, во кој загинаа седум воени службеници, вклучително и двајца команданти на Револуционерната гарда.

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад врз еврејската држава.

Неименуван израелски функционер за „Тајмс оф Израел“ изјавил дека утрово била направена проценка на ситуацијата, но не е донесена одлука