Михаел Рот  претседавач на Комитетот за надворешна политика на Бундестагот и поранешен државен министер на Германија за Европа Михаел Рот е во среќен брак со неговиот партнер. Парот е во брак десет години, објавија германските медиуми.

Неговиот партнер се вика Михаел Клопнер и работи како извршен директор на туристичка агенција Бад Херсфелд.

Двојката се  венчаше во  Евангелистичката црква пред најблиските роднини и пријатели.

Нормално е да се биде геј

Тој пред две години ја шокираше јавноста со изјавата дека е „нормално да се биде геј“

Отсекогаш ми било многу тешко да бидам модел или пионер. Но, за време на моите многубројни турнеи низ Германија и Европа, разбрав дека на многу луѓе можам да им дадам храброст и сила со тоа што не ја тајм мојата сексуална ориентација. Нормално е да си геј. Дали во театар, на училиште, на работа или во политика, да и во професионалниот спорт. За жал, насекаде има дискриминација и нетрпеливост, што нема врска со поштенскиот број-смета Рот.