Во Германија и Италија владее хаос и конфузија по нивните одлуки за прекинување на употребата на вакцината „Оксфорд/АстраЗенека“ при што центрите за вакцинација ги затворија вратите и закажувањата нагло се откажаа.

Земјите се две од најголемите на растечката листа на европски нации кои во последните денови нарачаа пауза во дистрибуцијата на вакцината „АстраЗенека“.

Овој потег се случи по седум пријавени случаи во Германија со згрутчување на крвта, вклучувајќи длабока венска тромбоза кај луѓе кои неодамна добиле вакцина, од кои три биле фатални. Во Италија починаа осум лица, а уште четири претрпеа „сериозни несакани настани“, според Никола Магрини, шеф на италијанската агенција за лекови Аифа.

Литванија, Луксембург, Данска, Романија, Бугарија, Норвешка, Ирска, Холандија, Франција и Шведска се меѓу другите земји кои презедоа слични чекори.

Критичарите во Германија предупредија дека паузата во ширењето на вакцината може да нанесе трајна штета на веќе слабата кампања за инокулација во земјата.

Центрите за вакцинација низ целата земја беа принудени да ги затворат вратите по објавата на министерот за здравство, Јенс Шпан, во понеделникот, откако федералното регулаторно тело за медицина, Институтот „Пол Ерлих“ (ПЕИ) препорача суспензија по пријавените случаи на згрутчување на крвта кај примателите.

Овој потег остави многу луѓе со закажани вакцинации, а некои само што примија вакцина, се тресеа од шок. Исто така, се интензивираше дебатата за безбедноста на вакцината „Оксфорд“, на која веќе се гледаше со недоверба, откако властите пред неколку недели одлучија дека не може да се дава на над 65-годишна возраст, потег што подоцна беше променет.

Околу 1,6 милиони Германци добија дози на „АстраЗенека“, околу 17% од вкупниот број вакцини што биле администрирани во земјата досега. Со зголемувањето на случаите на вирусот во Германија и побрзо ширењето на варијантата Б117 (позната и како британска или Кент) што сега сочинува околу 60 проценти од случаите, има притисок да се зголеми брзината на кампањата за вакцинирање. Досега 3,5 отсто примиле целосна вакцинација.

Во главниот град Берлин, центрите за вакцинација на поранешните аеродроми Тегел и Темпелхоф ги затворија вратите, а оние што чекаа во редици беа испратени дома, откако на лекарите им беше кажано да престанат со администрација на дозите во понеделникот попладне. Во државите Северна Рајна-Вестфалија и Хамбург, сите состаноци за оние кои требаше да примаат вакцина „АстраЗенека“ мораше да бидат откажани. На луѓето што очекуваат да добијат втора доза им е препорачано да почекаат, додека секој што добил вакцина е упатен да побара медицинска помош во случај на постојани несакани ефекти, вклучувајќи главоболки или крвни дамки (крварење под кожата).

Министерката за образование, Ања Карличек, рече дека овој потег го фрли во хаос планот за вакцинирање на наставници и негуватели, што се смета за клучен за дозволување на градинките и училиштата – кои започнаа повторно да се отвораат минатиот понеделник – да останат отворени. Очекувањата дека матичните лекари ќе можат да започнат да ја даваат вакцината во нивните практики од следниот месец, што се смета за витално значење за забрзување на програмата, сега се исто така под сомнение.

Владата соопшти дека самитот за вакцини прво ќе ја чека одлуката на Европската агенција за лекови (ЕМА) во четврток, пред да се одржи.

Како резултат на недостиг на вакцини, постои поголема веројатност дека руската произведена вакцина „Спутник V“, чии производители склучија зделки да се произведува во Италија, Германија, Франција и Шпанија, ќе стане далеку поистакнат дел од програмата на земјата отколку што се сметаше претходно , рекоа експертите. Но, таа вакцина е уште неколку недели, ако не и со месеци од одобрување од ЕМА.

Клаус Цичутек, шеф на ПЕИ, ја бранеше одлуката на неговиот институт да ја паузира дистрибуцијата на вакцината „АстраЗенека“. „Верувам дека граѓаните на оваа земја ќе сакаат да се потпрат на фактот дека вакцините што ги нудиме се безбедни и ефикасни“, рече тој, велејќи дека институтот реагирал брзо на новите податоци, а претходно рекол дека нема доказ дека претставува ризик од тромбоза.

Но, Карл Лаутербах, квалификуван лекар и здравствен портпарол на социјалдемократите, ја нарече паузата за вакцини „грешка“ што би претставувала закана за повеќе животи отколку што може да спаси. „Знаеме дека овие компликации се многу сериозни, но исто така знаеме дека се исклучително ретки и дека треба да се измери. Штетата што ќе се нанесе на угледот на оваа вакцина ќе биде непоправлива… ние сме во средина на третиот бран на оваа пандемија, затоа паузирањето на оваа вакцина ќе има сериозни последици и ќе биде крајно тешко да се врати вербата во неа“, рече тој.

Некои лекари предупредија дека психосоматскиот ефект врз оние кои веќе имале вакцинирани или очекувале да ја направат може да биде значителен.

Слично на тоа, во Италија, исто така, имаше гнев и конфузија откако илјадници закажани вакцинации со „АстраЗенека“ беа ненадејно откажани, што уште повеќе ја попречи програмата за вакцинација на земјата во услови на третиот бран на пандемијата.

Италијанската агенција за лекови Аифа ја суспендираше вакцината во понеделникот во очекување на пресудата од ЕМА во четврток.