Рускиот претседател Владимир Путин наскоро ќе мора да оди на операција на рак, тврди „инсајдер од Кремљ“, а пишуваат западните медиуми како „Дејли мејл“ и „Мирор“.

Него, наводно, ќе го замени секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев.

70-годишниот Патрушев се смета за клучниот архитект на досегашната воена стратегија – и човекот кој го убедил Путин дека Киев е прегазен од неонацисти, пишува Дејли мејл.

Овие тврдења се појавија на популарниот Телеграмски канал General SVR, кој вели дека неговиот извор е добро позиционирана личност во Кремљ.

Пред 18 месеци, генералот на СВР објави дека Путин има рак на абдоменот и Паркинсонова болест.

Тој наводно ја одложил операцијата, која нема да се одржи сега пред Денот на победата на 9 мај.

Веста доаѓа во време на шпекулации дека Путин ќе започне сеопфатна војна низ Украина и ќе нареди масовна мобилизација на работоспособни мажи, што претставува значителен политички ризик.

Операцијата беше закажана за втората половина на април, но беше одложена, тврди СВР.

– На Путин му беше препорачана операција, за чиј датум се разговара и се договара.Изгледа дека нема некоја посебна итност, но и не може да се одложи – наведува весникот.