Во Англија од утре училиштата ќе бидат затворени, а се воведува и ново ограничување на движењето на граѓаните, како што најави британскиот премиер Борис Џонсон во синоќешното телевизиско обраќање, објави Дојче веле.

56 милиони Англичани ќе смеат да ги напуштаат своите домови само во неопходен случај, за одење на работа, купување или лекарски термин. Сите кои можат, треба да работат од одма. Строгите мерки имаат важност до средината на февруари.

Во Велика Британија моментно се распространува мутација на коронавирусот, која според првичните сознанија е значително позаразна од вирусот во неговата досегашна форма.

 

Целиот текст овде.