Kошаркарската репрезентација на Македонија загуби на гостувањето во Перм од Русија со 10 разлика (77:67).Oва е втор пораз по оној во Естонија во Скопје.

Македонските кошаркари одиграа добро полувреме и сето тоа делуваше дека до крајот на мечот ќе се биде во егал завршница, но последните неколку минути, селекцијата на Русија направи разлика и остварија сигурна победа