Претседателот на Барселона, Лапорта откри кои клубови ќе учестуваат во Суперлигата.Според него, ако лигата на богатите не почне оваа, ќе почне сигурно во 2025 година.

„Ако Суперлигата не започне од следната сезона, ќе започне од 2025 година. Секој клуб би добил по 100 милиони евра, а тие пари не можат да се заработат ниту со освојување на Лигата на шампионите на УЕФА“, рече Лапорта и додаде кои 16 клубови се „безбедни“. „. во конкуренција: „Кој би играл? Барселона, Реал Мадрид, Интер, Милан, Наполи, Рома, Марсеј, Бенфика, Спортинг, Порто, Андерлехт, Клуб Бриж и уште три клуба од Холандија. Супер лигата би имаат 16 или 18 клубови. Да се ​​потсетиме дека многу малку клубови играа во Купот на европските шампиони на УЕФА во 1955 година.