Шок во светот на тенисот. Бугарскиот тенисер Григор Димитров е позитивен на корона. Тој моментално се наоѓа во Задар каде играше на „Адриа“ турнирот. Поради вирусот откажан е и финалниот меч со светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ.

Српските медиуми стравуваат дека е можно и идолот на нацијата да е заболен поради дружбата со него и со другите тенисери од турот каде учестуваат и Доминик Тим, Александар Ѕверев, Филип Крајиновиќ и Виктор Троицки