Рафаел Надал е враќа на голема врата. Тој во финалето на мастерсот во Рим го победи својот најголем ривал Новак Ѓоковиќ. Ова беше една од најдобите партии на Шпанецот и потсети на најдобрите денови во кариерата.

Доволен доказ за тоа е што во првиот сет не му препушити ниту еден гем и го доби со 6-0. Во вториот сет, Ноле со мака го доди со 6-4, но во решавачкиот трет Надал повторно доминраше.

Ѓоковиќ цело време не успеваше да ја најде својата игра па во еден момент бесот го истури врз рекетот.