Поранешниот Ф1 пилот  Дејвид Култхард ќе го вози автомобилот на Себастијан Фетел од 2011 година низ улиците на Белград.

Познатиот шампион, кој победи на дури 13 трки во Формула 1 во кариерата, истакна дека е исклучително среќен што првпат е во Белград и дека со нетрпение го очекува утрешниот настан за кој се надева дека ќе ги инспирира и охрабри локалните љубителите на „најскапиот спорт во светот“, но и светот на Формула 1, да му овозможат на Белград да ја добие својата традиционална голема трка.

Култхард ја искористи можноста да посети традиционална српска кафана во срцето на Белград.