Одбојкарската репрезентација на Македонија сепак нема да игра во осминафиналето на Европското првенство, откако вчера Турција не одигра во наша корист.

За Македонија да се пласира во осминафиналето, потребно беше Турција да ја победи Финска, но тоа не се случи. Турците иако беа фаворити, загубија со 3-2 во сетови и ни го прекинаа одбојкарскиот сон.