Натпреварот помеѓу Чешка и Косово од квалификациите за ЕП имаше и своја предигра. Во Плзен жестоко се степаа навивачите на двете репрезентации. Нередите почнаа во моментот кога група домашни навивачи влегоа во Паб во Плзен каде мирно си седеа Косовци дојдени да го гледаат мечот.

 

View this post on Instagram

 

Baník Ostrava + Jablonec + Liberec (~35)🇨🇿 at the stadium in Pilsen🇨🇿now

A post shared by správce3 (@hooligans.cz) on

За време на тепачката чешките навивачи извикуваа „Косово е срце на Србија“, со што уште повеќе ги крена тензиите.

Погледнете кој повеќе настрада

 

View this post on Instagram

 

Brno & Plzen🇨🇿 hooligans attacked pub with Albanian before match Czech Republic – Kosovo, after minute intervention cops

A post shared by správce3 (@hooligans.cz) on