Химната на Бугарија е исвиркана на мечот Србија-Бугарија кој се игра во Лесковац.При интонирањето на химните химната на гостите беше дочекана со свирежи иако на стадионот се повеќето деца поради казната од УЕФА.Србија води 1-0 и со ова ќе се пласира на ЕП.

Бугарската химна беше исвиркана и на Градскиот стадион во Скопје на мечот Македонија-Бугарија.