Црвена звезда со исфрлањето на Копенхаген си обезбеди двомеч со Јанг Бојс во рамки на плеј-офот во Лигата на шампиони.

УЕФА го објави распоредот на сите натпревари во борба за влез во Лигата на шампионите и 7.750.000 милиони евра колкава е наградата.

Звезда својот прв натпревар ќе го игра во Швајцарија во среда на 21 август во 21 часот. Црвено-белите швајцарскиот шампион ќе го дочекаат на Маракана во вторник на 27 август во 21 часот.