Навивачите на Шкендија предизвикаа сериозен инцидент на натпреварот од 3. коло од квалификациите за Конференциската лига во Стокхолм против АИК.

„Балистите“ истакнаа  голем транспарент на кој пишуваше „Косово е Албанија“, како и знамето на  „Голема Албанија“.

Познато е дека УЕФА има нулта толеранција за политичките пароли па се очекува казна за  клуботод Тетово.