Шкендија извлече 1-1 на готувањето во Шведска против АИК. Тетовчани поведоа уште во првата минута со голот на Ферхан Хасани но гостите изедначија по десетина минути.

Ова е добар резултат пред реваншот во четврток во Скопје и Шкендија е со добри шанси да се квалификува во плејофот на Конференциската лига.