Репрезентацијата на Англија попладнево на пенали ја совлада Швајцарија во натпреварот за третото место во Лигата на нациите. Основните 90 и дополнителните 30 минути завршија без постигнат гол.

Во 85-тата минута од средбата, напаѓачот Калум Вилсон постигна гол кој беше поништен со помош на ВАР технологијата поради повреда на правилата.

Дете селекции ги реализираа првите пет пенали од серијата, а во шестата серија Даер погоди, додека ударот на швајцарскиот репрезентативец Јосип Дрмиќ беше одбранет од голманот Англискиот голман Џордан Пикфорд.