Манчестер Јунајтед сака да го привлече Герет Бејл од Реал Мадрид, но само ако велшкиот фудбалер се согласи да дојде на Олд Трафорд на позајмица.

„Црвените ѓаволи“ не се согласуваат да извадат 84 милиони евра за Бејл. Ова е сумата, што Реал Мадрид ја поставија на играчот.

Манчестер Јунајтед е подготвен да направи храбра понуда за да го земе 29-годишниот фудбалер.

Англискиот клуб сака да го привлече Бејл на заем за две сезони.

Манчестер Јунајтед исто така е подготвен да ја преземе платата на велшкиот репрезентативец и исто така да плати одредена сума за периодот, во кој играчот ќе игра на „Олд Трафорд“.

Ова ќе му овозможи на Реал Мадрид да се ослободи од големата плата што ја плаќа на Бејл. „Кралевите“ ќе заштедат скоро 56 милиони евра за следните две години.