Помладите љубители на фудбалот го паметат Јирген Клоп само како тренер и менаџер на Ливерпул и Борусија Дортмунд. Тој од клупата освојуваше титули, но малкумина знаат дека тој беше и успешен фудбалер. Во деведесеттите години настапуваше за Мајнц.

На социјалните мрежи се појави видео во кое Клоп постигнува ефектен гол.Погледнете.