„Ако Вучиќ не го признава Косово има кој ќе го признае“-изјави претседатеката на Косово Вјоса Oсмани за преговорите Белград-Приштина.

Српските медиуми веднаш објави дека „тој некој“ е лидерот на опозицијата Драган Ѓилас кој е жесток противник на Вучиќ и кој убедливо загуби на последните избори.

Косовските власти и Западот наводно добиле ветување од Ѓилас дека ќе го признае Косово ако му помогнат да дојде на власт.