Ситуацијата во Солун е како во воена зона, нема доволно кревети ни на интензивна нега, ниту обични кревети. Здравствените експерти велат дека системот е пред целосен колапс

Остриот пораст на случаите со Ковид-19 во Солун ја загрижи владата, која сега се обидува да најде брзи решенија за да се избегне трагедија слична на онаа во италијанскиот Бергамо за време на првиот бран.

Без да знам детали за тоа што се случува, но само што ги слушам бројките и она што го опишуваат професорите и колегите, ми се чини дека Солун не е далеку од сцените што ги видовме во Италија, изјави Манолис Дермицакис, професор по генетика на Универзитетот од Женева за телевизијата Скаи.

Дермицакис предупреди дека работите ќе се влошат во следните недели.

Во градот Бергамо во регионот Ломбардија, најпогодениот од корона вирусот во Европа за време на првиот бран, повеќе од 16.000 луѓе го загубија животот за време на пандемијата.

На 11 ноември, регионот на Солун пријави 777 случаи. Генерално, Грција објави 2.752 нови случаи на корона вирус, со што вкупниот број достигна 63.321.

Вкупниот број на смртни случаи како резултат на Ковид-19 достигна 909, додека 300 пациенти во моментот се во единиците за интензивна нега.

Ситуацијата е особено проблематична во Солун бидејќи здравствениот систем во регионот е на работ на апсолутен колапс, иако министерот за здравство Василис Кикилијас најави создавање дополнителни 50 единици за интензивна нега.

Веб-страницата за вести In.gr објави дека на маса е дури и проширувањето на установите за хоспитализација надвор од болниците. Еден предлог е конференцискиот центар „Велидеио“ да се претвори во зона за прием на пациенти, што значи клиника за интензивна нега со поставување кревети.

Ова е потег што ќе покаже колку е очајна ситуацијата во вториот по големина град во Грција, коментира In.gr.

Дафне Кациба, претседател на Здружението на болнички лекари од Солун, рече дека градот е во воена состојба.

Случаите на кои им е потребна хоспитализација постојано се зголемуваат, додека случаите на кои им треба интензивно лекување исто така се зголемуваат, рече Кациба за ТВ Мега.

За жал, нема доволно кревети за интензивна нега и едноставни кревети за да ги покријат сите потреби. Има пренатрупаност и креветите не се доволни, додаде таа.

Критичарите сугерираат дека потенцијална причина за напливот на случаи во Солун се зголемените социјални собири што се забележуваат во последно време.

Конзервативната грчка влада на Нова демократија во средата објави нови рестриктивни мерки како забрана за сообраќај од 21:00 до 05:00 часот.

Во својот последен извештај, Европскиот центар за превенција и контрола на болести ја класифицираше Грција меѓу шесте европски земји со стабилна епидемиолошка состојба.

Грција навистина успеа подобро да ја контролира ситуацијата во споредба со Белгија, која има слично население, сепак, повторното отворање на туризмот може да предизвика реакција.

Левичарската опозициска партија Сирија ја обвини владата дека се обидува да им ја префрли вината на граѓаните нагласувајќи ја нивната индивидуална одговорност.

Земјата има 11 милиони индивидуални одговорности. Само еден нема индивидуална одговорност, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, изјави пред грчкиот парламент главниот опозициски лидер Алексис Ципрас.

Опозицијата вели дека конзервативната влада не презела никакви мерки за подобрување на веќе болниот здравствен систем во земјата, како и за избегнување на пренатрупаноста во јавниот превоз.

Многу медиуми во Грција објавија значителни доцнења на маршрутите на автобуси и метрото, што резултира со пренатрупаност што спречува какво било социјално дистанцирање. (Еурактив)