По извршен претрес истражниот затвор во Шутка, Управата на институцијата пронашла и одзела три мобилни телефони од притвоениците, меѓу кои, најверојатнo e и уредот со кој е направена фотографијата од првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановки – Боки 13. Претсресот уследич откако порталот „Скопје1“, објави фотографија на која се гледа Боки 13 со уште едно машко лице во дворот на затворот, информира за „24 Инфо“ директорот на затворот, Есад Рахиќ.

Истрагата трае, фотографијата најверојатно била направена со еден од ови овие мобилни телефони и нивните сопственици ќе бидат санкционирани. Гарантирам дека никој од затворските чувари кои се ангажирани воовој дел од установата не го снимале притвореникот – изјавил Рахиќ.