Во Битола почина 19-годишна пациентка суспектна на коронавирус

08.04.2021 / 12:03

Почина најмладиот пациент во Ковид-центарот во Битола, 19-годишната пациентка од Битолско, која се водеше како суспектна на коронавирус, но не беше тестирана, пренесе СДК.МК.

-Девојчето почина неколку часа по приемот, беше донесена во екстремно тешка состојба, почина пред да биде земен брис и не е во ковид позитивните починати, вели директорката на Битолската болница, Билјана Гагачовска.

Постмортем брисеви не се земаат веќе една година, па починатата не е во евиденцијата на лица кои умреле од ковид-19. Девојката беше со Даунов синдром, пренесе СДК.МК.

Во Ковид-центраот во Битола хоспитализирани се вкупно 134 пациенти, за едно деноноќие примени се 23 лица, испишани 11, а починати двајца на 63 и 69 години.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ и ИВЗ: Сите да придонесеме во битката со пандемијата

пред 47 мин.
Македонија

Судот им определи мерки за претпазливост на останатите две лица, опфатени со истрагата за набавка на софтвер

пред 51 минута
Македонија

СДСМ не го стави на дневен ред законот за економска помош во четвртокот, за да може да прави театар во скафандери

пред 59 мин.
Македонија

Рашковски целиот имот го префрлил на своите малолетни деца

пред 1 час
Македонија

Проф. Трајковски: Не само што мора да постојат печатени учебници, туку тие не смеат да им се одземаат на учениците на крајот на учебната година

пред 1 час
Македонија

Анкета на МЦМС: 78% од граѓаните сметаат дека државата е во политичка криза

пред 1 час
Македонија

Костадинов: Успеавме без неработниците од ВМРО-ДПМНЕ

пред 1 час
Македонија

Разговор со Христијан Мицкоски вечерва на ТВ Клан

пред 2 часа
Македонија

Џафери: Пратениците кои беа во скафандери немаа контакт со ниту едно лице во Собранието

пред 2 часа
Македонија

Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната страгија за спречување на корупција и судир на интереси

пред 2 часа