Управа за финансиска полиција: Се проверуваат сомнителни тарнсакции меѓу ЕВН Електарни Македонија и физички лица

11.11.2021 / 10:35

????????????????????????????????????

Управата за финансиска полиција, во координација со Основното јавно обвинителство Скопје врши проверки во рамки на предистражна постапка, а по претходно добиени сознанија за извршени сомнителните трансакции на парични средства помеѓу ЕВН ЕЛЕКТРАНИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје и повеќе физички лица, соопштија од Управата.

-Во рамките на предистражната постапка, а по претходно обезбедени наредби од надлежните судови, во текот на денешниот ден беше извршен претрес кај повеќе физички лица на територија на Град Скопје и Делчево, меѓу кои вработени лица во ЕВН ЕЛЕКТРАНИ ДООЕЛ Скопје и ЕВН МАКЕДОНИЈА АД Скопје, а со цел пронаоѓање на докази во насока на ефикасно водење на предистражната постапка и докажување на основите на сомнение за сторени кривични дела, се вели во соопштението.

Оттаму целосно ги демантираат и отфрлаат изјавите на пратеникот Јован Јаулески дека претресот е извршен кај него дома, ниту пак пак кај некој друг претставник на политичка партија.

-Предистражната постапка се однесува на вработени лица во ЕВН ЕЛЕКТРАНИ MAKЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје и ЕВН МАКЕДОНИЈА АД Скопје. Ве молиме Управата за финансиска полиција да не се злоупотребува за
политички цели, заклучуваат од Управата.

За разлика од соопштението, телевизија Телма во својата првична информација посочува сознанија од сопствени извори дека Финансиската полиција води предистражна постапка за сомнителни трансакции за локалните избори кои доаѓале од ЕВН.

 


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Мицкоски: Утре ќе одам на лидерска средба и во името на народот ќе кажам дека уставни измени и прифаќање на бугарски диктат нема да има

пред 45 мин.
Македонија

Мицкоски: Време е после 20 години власт ДУИ оди во опозиција

пред 11 часа
Македонија

Единицата на АРМ „Леопради“ принудена да се поклони пред споменикот на УЧК на Косово (ФОТО)

пред 17 часа
Македонија

Пратениците на коалцијата на ВМРО-ДПМНЕ потпишаа изјави дека нема да гласаат за уставни измени

пред 18 часа
Македонија

Шекеринска со нормална изјава: Треба да се разберат оние граѓани што се против уставните измени, тие не се против ЕУ, туку се плашат од други барања

пред 18 часа
Македонија

Aхмети оптимист: За 3-4 години Македонија ќе стане членка на ЕУ

пред 18 часа
Македонија

Доктор Бобан Вучевски ослободен од обвинението за пожарот во тетовската модуларна болница

пред 19 часа
Македонија

Нели не можеа да се добијат? Димитров најави, а Маричиќ потврди дека од една влијателна земја на ЕУ ќе дојдат гаранции за идентитетот

пред 19 часа
Македонија

Лидерската средба Ковачевски-Мицкоски во среда

пред 23 часа
Македонија

Заедничка литургија на поглаварите на МПЦ и СПЦ во Охрид

пред 1 ден