се чека Павле Богоевски да ја закаже седницата

Расправата за мандатот на Груевски одложена за неколку дена?

18.05.2019 / 18:23

Собраниската мандатно-имунитетната комисија како што јавуават дел од медиумите во понеделник нема да расправа за мандатот на поранешниот премиер Никола Груевски кој доби азил во Унгарија.

Со Комисијата раководи пратеникот Павле Богоевски.

Дел од медиумите објавија дека тој во петокот најавил дека Комисијата ќе ја закаже во текот на наредната недела откако ќе заврши комисиите што ги работат реформите во безбедноста, а на кои пратеникот им дава предност.

Пред три дена, претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отсутен од седниците повеќе од шест месеци, информираше собраниската прес-служба.

Одложувањето доаѓа во екот на скандалот во кој народниот избраник се поврзува со набавка на кокаин или масло од канабис

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ му порачаа на Богоевски, итно, сам да се повлече од Парламентот, затоа што ги прекршува сите етички, морални човечки норми.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

ги обвини за ширење на лажни вести

Милошоски: Ќе поднесам оставкa откако тоа ќе го направат Заев, Османи и Димитров

пред 8 часа
Македонија

Пендаровски: Сакам да бидам вклучен во подготовката на законите, да не чекаме да дојде до Указ (ВИДЕО)

пред 11 час
Македонија

Романско претседателство: Немаше гласање за Македонија, одлуката беше донесена едногласно

пред 12 часа
Македонија

Пендаровски за членството во НАТО: Досега, за нас постојано поставувано прашање беше дали ќе ја биде државата (ВИДЕО)

пред 12 часа
алтернативно решение со кое би се спасила гранката

Компаниите кои произведуваат медицински канабис бараат законски измени да можат да извезуваат

пред 13 часа
Македонија

Средба Заев-Лајчак: Договорот од Преспа е фокусиран на иднината, не на минатото

пред 13 часа
Македонија

Алијанса за Албанците бара предвремени избори: СДСМ и ДУИ една година ги лажат граѓаните за датумот

пред 15 часа
заеднички пораки преку „фајненшел тајмс“

Рама и Заев предупредуваат – без датум ќе зајакнат националистичките сили во Албанија и во Македонија

пред 15 часа
Македонија

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со поголем рејтинг од СДСМ

пред 16 часа
претседателот предупредува

Пендаровски: Преговорите со ЕУ ќе бидат долг процес, секоја нова членка преговара подолго од претходната

пред 16 часа