Во претпладневните часови времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, додека попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град.

Ќе дува умерен ветер од североисточен правец.

Минималните температури во земјава ќе се движат од 14 до 20 Целзиусови степени, а максималните од 23 до 34 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 7.