Во седиштето на Демократска унија за интеција денеска од 14:30 часот започнува состанокот на новото раководство, на кој отчет за работата пред лидерот Али Ахмети ќе даваат партиските функционери на централно и локално ниво. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во емисијата „Патот кон“ на Алсат изјави дека покрај министрите, отчет пред претседателството на Генералниот совет ќе дадат и други функционери, меѓу кои и градоначалниците.

Одговорност ќе има, не само за министрите, туку и за сите избрани функционери како министри, заменици-министри, директори, градоначалници. Презедовме обврска да му служиме на народот во име на партијата и таму ќе дадеме отчет кој што направил. Ова е дел од нормалната евалуација, рече Османи.

Извори од ДУИ на „Алсат“ велат дека се очекува маратонска средба, бидејќи според нив, чекор по чекор ќе се испитува и анализира работата на секој функционер, почнувајќи од првиот вицепремиер Артан Груби, па сите останати.

ТВ21, пак, дознава дека, иако Ахмети засега нема да прави промени во владиниот кабинет, Артан Груби ќе биде предложен за шеф на кабинет на лидерот, иако незадоволните ќе инсистираат на разрешување на првиот вицепремиер.

Незадоволните сопартијци и првирзаници на Изет Меџити, кои со месеци наназад јавно го искажуваат незадоволството на дел од функционерите, посебно на првиот вицепремиер, ветуваат дека ако тој не е сменет отворена е опцијата за фракција во партијата.