Во услови кога во земјава прдоложува процесот на имунизација на повозрасните лица и вработените во Армијата и образованието, Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера потврди дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астра Зенека“ и појавите на згрутчување на крвта, но нагласи дека оваа последица е многу ретка и бенефитите од вакцината и натаму се поголеми од ризиците.

Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Комитетот за фармаковигилентност на ЕМА заклучи дека е утврдено невообичаено згрутчување на крвта по вакцинирањето со „Астра Зенека“, но дека начинот на кој се случува оваа реакција не е јасен.

Сепак според, експертите од ЕМА мора да продолжи вакцинацијата со сите расположливи вакцини затоа што тие спречуваат тешка форма на болеста и хоспитализација.

dav

Министерот за здравство Венко Филипче вчера по посетата на Геронтолошкиот завод „13 Ноември” во Ѓорче Петров најави дека во однос на вакцинирањето на помладите граѓани со вакцината на „Астра Зенека“ ќе се почека официјалниот став на ЕМА.

Тој најави и дека сите граѓани, кои ја примија оваа вакцина во Србија, ќе можат да се ревакцинираат во земјава, по пристигнувањето на дополнителните количества преку Ковакс механизмот, што според најавите се очекува да се случи до крајот на овој месец.

Земјава минатата недела го прекина вакцинирањето на лица помлади од 60 години со вакцина „Астра Зенека“, следејќи го примерот на Германија и Канада, додека имунизацијата на граѓани над 77 години на пунктовите низ државата продолжи според планот и, како што тврдат надлежните, се одвива добро и без контраиндикации.

Веќе неколку дена трае теренската вакцинација на стари лица сместени во болницата за Геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Ѓорче Петров и домовите за сместување стари лица во Скопје и во Битола. Во двата дома „Сју Рајдер“ веќе е завршена вакцинацијата, а во тек е имунизацијата во домовите за стари лица во Битола и Скопје и во центарот за сместување на стари лица „Мајка Тереза“. Во следните денови ќе се вакцинираат и штитениците во домовите за стари лица во Куманово, Прилеп и Берово.

Во исто време во А1 Арената „Борис Трајковски“ продолжи вакцинацијата дел од припадниците на Армијата и наставниците од прво до трето одделение