Пад на цената на нафтата: Барелот под 100 долари

15.03.2022 / 9:56

Цените на нафтата утрово дополнително паднаа, додека пред една недела беа над 130 долари за барел.

Утрово цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 4,05 отсто, на 102,60 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,10 отсто, на 98,80 долари.

На девизните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 98,87 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 99,22 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 117,80 на 118,30 јени, што е ново највисоко ниво во последните пет години.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.0980 долари, додека вчера во овој момент беше 1.09935 долари.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Ажурирајте ја сметката во банка за да не ви ја блокираат

пред 6 дена
Економија

Поради недостик на работници Германија годишно губи 100 милијарди евра

пред 6 дена
ИНТЕРВЈУ СО ЕКОНОМСКИОТ ЕКСПЕРТ И ПРЕТПРИЕМАЧ

Витанов: Оваа власт се фали што останале или реинвестирале фирмите кои дојдоа со привлекуваето на странските иневестиции од претходната Влада

пред 2 недели
став на вмро-дпмне

Македонија е рангирана на последно место во регионот со 2.1% БДП

пред 2 недели
Економија

Koвачевски во посета на РЕК Битола

пред 2 недели
Економија

ЕСМ: Третиот блок на РЕК Битола ставен во функција, новиот трансформатор под будно око на стручни лица

пред 2 недели
Економија

За власта струјата стана новата марихуана

пред 3 недели
Економија

Мицкоски: Владата за два дена плаќа 73 милиони авансно за увоз на струја, продолжуваат авансните провизии, одговорност ќе има

пред 3 недели
Економија

Мицкоски: Владата за два дена потроши 73 милиони денари за увоз на струја, авансните провизии продолжуваат

пред 3 недели
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што можело да се купи со 1.000 денари, денес не може да се купи со 2.000

пред 4 недели