Пад на цената на нафтата: Барелот под 100 долари

15.03.2022 / 9:56


Цените на нафтата утрово дополнително паднаа, додека пред една недела беа над 130 долари за барел.

Утрово цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 4,05 отсто, на 102,60 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 4,10 отсто, на 98,80 долари.

На девизните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 98,87 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 99,22 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 117,80 на 118,30 јени, што е ново највисоко ниво во последните пет години.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.0980 долари, додека вчера во овој момент беше 1.09935 долари.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Став на ВМРО-ДПМНЕ

Владата ги залажува граѓаните со наводни антикризни мерки од 1.000 денари со кои можат да купат два килограми кашкавал

пред 1 ден
Економија

Проверете: Само ако на броилото имате ознаки Т1 и Т2 од денеска ќе имате евтина струја

пред 1 ден
Економија

Еве кога да го уклучувате болјерот за сметките за струја да бидат пониски

пред 1 нед.
Економија

Светот има резерви на шекер за уште 68 денови, има ли Македонија резерви?

пред 1 нед.
Економија

Meгаломанскиот буџет влезе во собраниска процедура

пред 2 недели
Економија

Работниците во „Бектел и Енка“ треба да говорат „северномакедонски“ јазик

пред 2 недели
Став на ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски да се врати дома и да не ја брука Македонија, потпишува меморандуми за брзи пруги, а дома нема еден функционален воз

пред 2 недели
Економија

Мизо: Факт е дека Македонија нема стратегија за привлекување на странски инвестиции

пред 2 недели
Економија

Мицкоски за „Чебрен“: Направиле карма каша или ја исплеткале работата која ни тие не знаат како да ја решат

пред 3 недели
Економија

Вработените во „Лидл“ ќе носат камери за заштита од кражби

пред 3 недели