Од вечерва на полноќ дизелот поевтин за денар ипол, бензините остануваат со иста цена

22.11.2021 / 13:00


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за новите цени на горивата која ќе стапи на сила од полноќ.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 денари/литар, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,607 денар/килограм и сега ќе изнесува 41,245 ден/кг.

Од 23.11.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 75,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 77,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 66,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 66,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 41,245 (денари/килограм).


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Владата на заминување се задолжува со 35 милиони евра

пред 4 дена
Економија

Стопанската комора бара од Бектел и Енка домашни компании да бидат вклучени во израдба на коридорите

пред 6 дена
Економија

Мицкоски: Најавувам инвестициски бум кој ќе ја засили економијата

пред 2 недели
Економија

Мицкоски: Скандалозно е што Битиќи им пишува на компаниите гласајте за СДСМ

пред 2 недели
Економија

Филипче: СДСМ е партијата која обезбеди повисока минимална плата

пред 3 недели
Економија

Битиќи ги теши другарите и другарките од СДСМ: Кренете ги главите, вратете ги насмевките

пред 4 недели
Економија

Средби со Светска банка: Светска банка со поддршка на реформските активности на Народната банка за пристапување кон СЕПА

пред 4 недели
Економија

Димитриеска Кочоска: Платформа 1198 значи повисок животен стандард, раст на БДП од 5% на среден рок, повеќе пари за малите и средни бизниси, повисоки пензии

пред 1 месец
Економија

Ковачевски ветува просечна пензија од 30.000 денари и минимална пензија од 20.000 денари

пред 1 месец
Економија

Високо ангажирана дискусија за економска сигурност и ланците на снабдување со Jonathan BERKSHIRE MILLER во Американскиот универзитет на Европа – ФОН

пред 1 месец