Од вечерва на полноќ бензините и дизелот поевтини за два денари

22.01.2021 / 12:48


Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за два денара за литар во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 18.01.2021 година. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), пак, се намалува за 13 денари и ќе изнесува 41,50 денари за литар, додека малопродажната цена на мазутот останува на исто ниво.

Како што сооптши Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), од ноќеска на полноќ цените ќе бидат: на ЕУРОСУПЕР БС – 95 61 денар на литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 63 денари, ЕУРОДИЗЕЛ БС 52,50, екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 41,50 и мазут М-1 НС 30,823 денари за килограм.

РКЕ всушност изврши усогласување на Одлуката од 18.01.2021 година со која се утврдени највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт со Законот за акцизи. Одлуката за усогласување ја донесе зашто престанува да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што практично од вечерва на полноќ во сила стапува Законот за акцизи.

-Поради истекување на важноста на Уредбата што беше донесена за време на вонредната состојба, од вечерва на полноќ се враќа на сила Законот за акцизи кој се применуваше пред да се донесе Уредбата. Поради оваа состојба, РКЕ донесе измена на одлука со што износите на одделни елементи кои влегуваат во структурата при формирањето на највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, се променети согласно важечките износи на акцизите, утврдени во Законот за акцизи. Овие цени ќе важат се до донесување нова одлука, вели претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски.

РКЕ секој понеделник носи одлука за утврдување највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт. Доколку во меѓувреме Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акциза во кои се вметнати одредбите од Уредбaта, РКЕ ќе закаже седница и ќе изврши соодветно усогласување на одлуката.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

На вториот ден од новата влада прва инвестиција

пред 9 часа
Економија

Николоски: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид и Градско-Прилеп врвен приоритет

пред 4 дена
Економија

Со закон нема да смее да се зголемува цената на струјата за домаќинствата

пред 4 дена
Економија

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

пред 6 дена
Економија

Мицкоски најавува: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

пред 6 дена
Економија

Игор Гиевски нов член на Управниот одбор на ЕВН Македонија

пред 2 недели
Економија

Фити: Дисциплинирана фискална политика за висока ценовна, макроекономска и финансиска стабилност

пред 4 недели
Економија

Владата на заминување се задолжува со 35 милиони евра

пред 1 месец
Економија

Стопанската комора бара од Бектел и Енка домашни компании да бидат вклучени во израдба на коридорите

пред 1 месец
Економија

Мицкоски: Најавувам инвестициски бум кој ќе ја засили економијата

пред 2 мес.