Од вечерва на полноќ бензините и дизелот поевтини за два денари

22.01.2021 / 12:48

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за два денара за литар во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 18.01.2021 година. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), пак, се намалува за 13 денари и ќе изнесува 41,50 денари за литар, додека малопродажната цена на мазутот останува на исто ниво.

Како што сооптши Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), од ноќеска на полноќ цените ќе бидат: на ЕУРОСУПЕР БС – 95 61 денар на литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 63 денари, ЕУРОДИЗЕЛ БС 52,50, екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 41,50 и мазут М-1 НС 30,823 денари за килограм.

РКЕ всушност изврши усогласување на Одлуката од 18.01.2021 година со која се утврдени највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт со Законот за акцизи. Одлуката за усогласување ја донесе зашто престанува да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што практично од вечерва на полноќ во сила стапува Законот за акцизи.

-Поради истекување на важноста на Уредбата што беше донесена за време на вонредната состојба, од вечерва на полноќ се враќа на сила Законот за акцизи кој се применуваше пред да се донесе Уредбата. Поради оваа состојба, РКЕ донесе измена на одлука со што износите на одделни елементи кои влегуваат во структурата при формирањето на највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, се променети согласно важечките износи на акцизите, утврдени во Законот за акцизи. Овие цени ќе важат се до донесување нова одлука, вели претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски.

РКЕ секој понеделник носи одлука за утврдување највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт. Доколку во меѓувреме Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акциза во кои се вметнати одредбите од Уредбaта, РКЕ ќе закаже седница и ќе изврши соодветно усогласување на одлуката.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

истражување на „Харвард“

Македонските граѓани плаќаат со живот затоа што земјата доцни со гасификација

пред 16 часа
Економија

Ако имаме сала за 500 гости можеме да направиме веселба со 250 гости, велат угостителите

пред 17 часа
Економија

Оштетени штедачи: Љупчо Николовски да се позанимава со јавно признаениот криминал при докапитализација на Еуростандард банка

пред 18 часа
Економија

Дополнителен јавен конкурс за ангажирање на реонски попишувачи и реонски инструктори

пред 18 часа
Економија

Македонија и натаму во рецесија, пад на економијата од 4,5% лани

пред 21 час
Економија

Со петтиот пакет мерки помагаме на занаетчиите и самостојните вршители на дејност, градиме стабилна и развојна економија

пред 21 час
Економија

Мицкоски: Власта спрема ново задолжување за нова кражба

пред 2 дена
Економија

Потврдено: Лидл влегува во Македонија

пред 2 дена
Економија

Заев ги избрка младите од државата, над 40% од високообразовниот кадар замина во странство

пред 2 дена
Економија

ССМ: Социјалниот дијалог треба да се прошири и на прашањето за родовиот јаз во платите

пред 2 дена