Дизелот и нафтата за домаќинствата поевтинуваат за половина, додека бензинот поскапува за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Од вечерва на полноќ малопродажната цена нд ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе ознесува 53 денари за литар, а по истата цена ќе се продава и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1).

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60,50 денари за литар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 62,50 денари по литар. зголемуваат за 0,50 денар/литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,550 ден/кг и ќе изнесува 28,837 денари по килограм.