Бензините поскапи за 1,5, а дизелот за два денари

07.02.2022 / 13:40


Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која од полноќ се врши поскапување на нафтените деривати.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денари/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2,00 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,815 денар/килограм и сега ќе изнесува 46,537 ден/кг.

Од8.2.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 83,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 73,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 46,537 (денари/килограм).


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Од крајот на 2026-та ќе се возиме по автопатот Кичево-Охрид

пред 5 дена
Александар Николоски

Договорот со Бектел и Енка нема да се раскинува

пред 5 дена
Економија

Пак рипнаа становите во Скопје

пред 5 дена
Економија

За две недели Мицкоски најави втора странска инвестиција

пред 1 нед.
Економија

Ќе го биде ли кончено: Кинеската банка го одобри вториот дел од кредитот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

пред 2 недели
Економија

Димитриеска Кочоска: Со ребалансот на Буџетот ќе треба да се обезбедат уште околу 80 милиони евра за да можат да се исплаќаат зголемените пензии

пред 2 недели
Економија

Мицкоски: Ветерниот парк на „Алкараз Енерџи“ најголема инвестиција во делот на обновливите извори во регионот

пред 3 недели
Економија

Предвиделе пругата кон Бугарија да биде најскапата во светот и да завршува во тунел без излез од другата страна, откри Николоски

пред 3 недели
Економија

Инвестиции за подобар животен стандард – 450 милиони евра за целосна енергетска независност на Македонија

пред 3 недели
Економија

На вториот ден од новата влада прва инвестиција

пред 3 недели