Бензините и дизелот поевтини за половина денар

16.08.2021 / 12:32


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 % во однос на Одлуката од 9.8.2021 година, информираат од РКЕ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 09.08.2021 година.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,195 денар/килограм и сега ќе изнесува 36,681 ден/кг.

Од 17.8.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 73,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 62,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 36,681 (денари/килограм)


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

На вториот ден од новата влада прва инвестиција

пред 9 часа
Економија

Николоски: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид и Градско-Прилеп врвен приоритет

пред 4 дена
Економија

Со закон нема да смее да се зголемува цената на струјата за домаќинствата

пред 4 дена
Економија

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

пред 6 дена
Економија

Мицкоски најавува: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

пред 6 дена
Економија

Игор Гиевски нов член на Управниот одбор на ЕВН Македонија

пред 2 недели
Економија

Фити: Дисциплинирана фискална политика за висока ценовна, макроекономска и финансиска стабилност

пред 4 недели
Економија

Владата на заминување се задолжува со 35 милиони евра

пред 1 месец
Економија

Стопанската комора бара од Бектел и Енка домашни компании да бидат вклучени во израдба на коридорите

пред 1 месец
Економија

Мицкоски: Најавувам инвестициски бум кој ќе ја засили економијата

пред 2 мес.