Ознака: лозари
Економија

Mицкоски ги слушна проблемите на лозарите

пред 10 мес.
Економија

Димковски: На протестот имаше две групи, едни вистински лозари и другa партиска структура

пред 10 мес.
Тензична атмосфера на денешната блокада

Оставка, оставка, извикуваа земјоделците до министерот Димковски на протестот кај Росоман (ВИДЕО)

пред 10 мес.
Економија

Димковски: Ја имаме предвид сушата, со лозарите ќе ја дизајнираме најавената интервентна мерка од државата за грозјето

пред 10 мес.
Македонија

Мицкоски со лозарите: ВМРО-ДПМНЕ останува со земјоделците, ги поддржуваме нивните барања и ја разбираме нивната мака

пред 10 мес.
Економија

Лозарите бараат средба со министерот за земјоделство

пред 10 мес.
лозарите се жалат дека нема разбирање од винариите

Владата ќе субвенционира, но овие мерки не се доволни за обештетување на лозарите

пред 10 мес.
Ветување на премиерот

Заев најави дека лозарите ќе добијат најмалку еден денар по килограм поддршка за грозјето

пред 10 мес.
неизвесен старт на бербата

Ако Владата не преземе мерки, наскоро ќе нема лозови насади , се заканија лозарите

пред 11 месец
Неповолни метеоролошки услови за лозарството

Сушата го дамлоса грозјето: Тиквешките лозари бараат прогласување елементарна непогода

пред 11 месец
Економија

Кулев: Излеговме на лозарски протест за подобри цени на грозје, без политика

пред 11 месец
лозарите утре излегуваат на протест

Димковски: МЗШВ не може директно да влијае на преговорите меѓу лозарите и винариите

пред 11 месец
Економија

Лозарите најавија протести, бараат повисока откупна цена на грозјето

пред 11 месец
Економија

Димковски: До средината на септември треба да се исплатат сите обврски од интервентниот денар за лозарите и овоштарите

пред 11 месец
на повидок е лозарско – винарска катастрофа во Тиквешијата

Лозарите бараат повисоки цени за грозјето

пред 11 месец
Економија

Грозјето да биде стратешки производ, бараат лозарите

пред 1 година
на средба во кавадарци

Одложете го плаќањето на акцизата за ракијата, порачаа лозарите

пред 1 година
Економија

„Тиквеш“ го исплати откупеното грозје од ланската берба

пред 1 година
по средбата со лозари и преработувачи на грозје во Кавадарци

Николовски: Со измените на законот за вино ќе ги развиваме малите винарници

пред 1 година
државата го покри долгот

Николовски: Исплатен долгот што некои од винарниците го имаа кон лозарите (ВИДЕО)

пред 1 година