Ознака: компании
Економија

Субвенции од државата за плати досега побарале 12.380 компании

пред 4 недели
Економија

Компании од Неготино: Ќе отпуштаме вработени, ако Владата не помогне како што треба

пред 2 мес.
апел од Стопанската комора

Компаниите да помогнат во борбата против коронавирусот согласно можностите

пред 2 мес.
Економија

Економија и годинава ќе продолжи со вообичаената поддршка на претпријатијата и домаќинствата

пред 5 мес.
Економија

Во 2017 регистрирани 1.967 странските филијали во домашниот нефинансиски деловен сектор

пред 5 мес.
Економија

Во Кина претставени најголемите 500 компании

пред 9 мес.
компаниите испратија молба до американскиот претседател

Адидас, Најк и уште 200 компании бараат од Трамп да не ги зголемува тарифите на кинескиот увоз

пред 9 мес.
ќе се истражуваат Фејсбук, Гугл, Амазон, Епл

Технолошките гиганти под истрага во САД за недозволено мешање кај конкуренцијата

пред 10 мес.
стручњаците бараат основање фонд за надокнада на штетата

Жолтите елеци направиле 217 милиони евра штета

пред 11 месец
Економија

Пет нови компании бараат од Царината да станат овластен економски оператор

пред 1 година
Економија

Компаниите се незадоволни од наглите промени во законите, вели директорот на ТИРЗ

пред 1 година
Економија

Производствените фирми тешко наоѓаат стручен кадар

пред 1 година
Работен појадок организиран од словенечкиот амбасадор Милан Јазбец

Словенечките компании кои работат во државава оптимисти за економијата

пред 1 година
Македонија

Неколку приватни компании ќе дадат дополнително три месеци породилно за вработените

пред 1 година
бизнис форум во Скопје, во организација на ССК

Интерес од италијански компании за нови трговски партнерства и инвестиции

пред 1 година
Втор бран договори со Фондот за иновации

Доделени 12 милиони евра грантови за 65 домашни компании

пред 1 година
Ќе почнат со работа следната година.

Три фирми во Демир Капија ќе одгледуваат и преработуваат марихуана

пред 2 години
Став на Стопанската комора на Македонија

За поголем извоз ни се потребни подобри квалитет, дизајн и конкурентност

пред 2 години
Промоција на концептот пред струмичките компании

Концептот на овластен економски оператор ќе овозможи поволности за компаниите

пред 2 години
Економија

Од октомври фирмите ќе аплицират за евтини крдити од ЕИБ

пред 2 години