Ознака: евреи
Регион

Германската амбасаорка што ги обвини Србите дека се геноциден народ е родена во град кој е наречен „град без Евреи“

пред 3 недели
Регион

Бугарија сака да прави музеј за „спасувањето“ на бугарските Евреи

пред 1 година
Македонија

На Бугарите почнува да им пречи и Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија: Вагонот нaречен „бугарска наци-желба“

пред 1 година
Во пресрет на 80-годишнината од мартовските настани

Депортацијата на македонските Евреи меѓу две Бугарии-Со која ќе преговара Македонија?!

пред 1 година
Денеска се чествува 79-годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Леа Коен: Бугарското општество и до денес молчаливо не се согласува со употребата на терминот „холокауст“ и го прима како напад врз државата

пред 2 години
Регион

Радев: Спасувањето на бугарските Евреи резултат на моралниот капитал на цели генерации

пред 2 години
Македонија

Гласот на Америка: Околу 50 организации за човекови права бараат Кирил Петков да се извини за депортацијата на македонските Евреи

пред 2 години
Македонија

78 години од депортацијата на македонските Евреи-Бугарската лојалност кон Хитлер однесе во смрт 7.148 животи

пред 3 години
Македонија

Заев се сети на денот на Холокаустот, ама не и кој ги протерал Евреите во Треблинка

пред 3 години
Во Софија одбележан Денот на спасувањето на бугарските Евреи

„Бугарија била администратор, а не окупатор на Грција и Македонија“

пред 5 години
Францускиот претседател се подготвува за 11 ноември

Макрон се „лизна„ на маршал Петен

пред 6 години